Çocuk ve Ekran


Çocuk ve EkranÇocuklar doğumdan itibaren sürekli bir arayış ve merak içindedir. 6 yaşından önce bilinçli hareket edebilme becerileri gelişmediği için daha çok anne veya babaya ben yaşamı keşfedeceğim hareketi durağanlığa tercih edeceğim mesajını verir. Bu durumdan anne ve babalar her zaman pek hoşnut değildir ki onlar da kolay yoldan bir çözüm arayışı içine girerler. Tüm anne ve babaları genellememek gerekir ancak yeni doğan çocukların teknoloji ile doğduğu düşünüldüğünde anne ve babalar henüz çok küçük yaşta olan çocuğun eline, sorun çıkarmaması ve hareketsiz kalması için bir akıllı cihaz tutuşturuverir. Sizlere Fransız Pediatrik Derneği tarafından onaylanan 3-6-9-12 Yaş Kuralı'ndan bahsetmek istiyorum. Bu kural çocukların büyürken yaşlarına ekranı adapte etme ile ilgili bir kural. Ne demektir bu, çocuklar büyürken hayatlarından ekranları tamamen çıkartamayız belki ancak ekran kullanımlarını gelişim evrelerine uygun planlayabilir böylece onları ekranlara terk etmemiş oluruz. İşte 3-6-9-12 Kuralı tam da bunun nasıl olacağından ve ebeveynlerin üzerine düşen görevlerden bahsediyor.

İlgili kurala göre 0-3 yaş döneminde bir çocuğunuz varsa onunla oyun oynamanız bu dönemde en verimli faaliyet. Aynı dönemde çocuk asla bir teknolojik cihazla baş başa bırakılmamalı, ‘o’ cihaza bakarken ona rehberlik edilmelidir. Asla odasında bir televizyon bulundurmamalı hatta ilgili dönemde tv ışığına dahi maruz bırakılmamalıdır çünkü bu onun öğrenmesine etki edebilir. Bu dönemde çocuğa yaşına uygun bolca kitap okunmalıdır.

3-6 yaş döneminde ekranlar çocuklara yemek yedirmek veya uyutmak için bir susturucu olarak kullanılmamalıdır, günü kurtaran çözüm yarın için çözülmesi daha büyük problemlere gebe olabilir. İlgili dönemde çocuğa yaşına uygun program içerikleri seyrettirmeye özen gösterilmelidir. Elbette çocuğun ekranla ne kadar süre vakit geçireceği tarafınızca belirlenmeli, belirlenen süre dilimi aşılmamalıdır. İlgili dönemde akıllı cihazlar çocuğun yatak odasında olmamalı bu cihazlar salonda bulundurulmalıdır.

6-9 yaş döneminde bir önceki dönemde olduğu gibi akıllı cihazlar çocuğun odasında bulundurulmamalı evin salonu tercih edilmelidir. Çocuğunuzun oyunlara merakı varsa bir çift oyun konsolu alın ve birlikte oynayın. İnternet kullanım süresi çocukla yapılan bir anlaşmaya bağlı kalınarak netleştirilmeli ve anne baba olarak çocuklara internette neler yapabileceği ve neler bulabileceği anlatılmalıdır. Sonuncusu ve en önemlisi çocuğa 3 internet prensi hakkında bilgi verilmelidir. Nedir 3 internet prensibi? Birincisi internete yüklediğin her içerik senin kalıcı ayak izindir, sonsuza kadar orda kalır. İkincisi internete koyduğun içeriği herkes görebilir. Üçüncüsü ise internette araştırılan ve bulunan her şeye inanılmamalıdır. Bu üçüncü madde ile ilgili olarak bir anektod paylaşmak istiyorum. İnternette çocukların korktuğu hatta çocukları intihara sürükleyen bir karakterden bahsediliyor. Birçoğunuzun duymuş olabileceğini düşünüyorum, Momo. Bu karakter çocukların kullanmış olduğu cihazlara erişip onları korkutarak isteklerini tek tek yaptırtıp, son olarak intihar ettiriyor. Çocuklar bu karakter hakkında bilinçlendirilmeli ve bu karakterin gerçek dışı, hayal ürünü sanal bir oyuncak olduğu anlatılmalıdır.  Çocukları bu 3 prensip hakkında bilgilendirmek sağlıklı bir internet kullanımı için gerekli ve önemlidir.

9-12 yaş döneminde çocuğa kaç yaşında telefonu olacağı bilgisi verilmelidir. İnternete girme ve bulunma hakkı vardır ancak birlikte mi yoksa yalnız başına mı bir platformda yer alacaktır bu konuşulmalıdır. 3 prensip tekrar konuşularak hatırlatılmalıdır. Çocuğun akıllı cihazlara ayırdığı süre düşünülmeli ve netleştirilmelidir. (Örneğin 20 dk. televizyon, 25 dk. tablet gibi) Son olarak internette nerelere girip neler yapacağı hakkında konuşulmalıdır.

12 yaş sonrası dönemde onunla sosyal medyada arkadaş olmanıza gerek yoktur. İnternet kullanım süresi çocuğunuzca yapılacak bir liste ile netleştirilmeli ve o süre diliminde geçireceği zamana saygı duyulmalıdır. Çocuk, ebeveynlerce pornografik içerikler hakkında bilgilendirilmelidir. Geceleri wifi ve telefonlar kapatılmalıdır.

Bu evrelerdeki başlıklara dikkat ettiğinizde çocuğunuz gelişim dönemlerine uygun ekran kullanımı ile büyüyerek ekran adaptasyonu sağlanmış olacaktır.

(Fransızca'dan çevrilmiştir.)

Kaynak:

C’est tous ensemble que nous modifierons notre relation aux écrans.

Rejoignez nous sur http://3-6-9-12.org

 

Tolga

Yazıcı